לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות
cities map שומרון אורנית אלפי מנשה אלקנה אריאל בית אל בית אריה גבעת זאב מודיעין עילית מעלה אפרים עמנואל קדומים קרני שומרון בקעת הירדן מטה בנימין שומרון אין קישור

פעילות חקר מגוון ביולגי

מהו מגוון מינים?

מתאר את המגוון של היצורים החיים על פני כדור הארץ )צמחים ובעלי חיים). בעקבות תהליך של צמצום השטחים הפתוחים ופגיעה בבתי הגידול כתוצאה מגידול באוכלוסיית כדור הארץ ומעליה ברמת החיים קיים איום מתמיד על המגוון הביולוגי.

מהו טבע עירוני?

פשוטו כמשמעו:  "טבע –"צמחי בר וחיות בר שצומחים וחיים בתוך העירששבו אליה או שנשארו בה למרות הפגיעה של הפיתוח האורבני. חשוב להכיר כי מתקיימות מערכות אקולוגיות בתוך העיר ולשמר אותן בכדי לשמר את המגוון הביולוגי לדורות הבאים ובכדי שאנו נוכל ליהנות מטבע בהישג יד.

כיצד נגלה את המגוון הביולוגי ונשמר את הטבע בישוב?

כלי מחקר מספר אחת הוא העיניים  לפקוח עיניים ולחפש צמחי בר וחיות בר: נמלה בבית, עכביש על הקירפרח ברציפור שעפה בשמיים ועודבכדי להיטיב את הראיה ולראות גם פרטים קטנים נעזרנו במגדלת ומשקפת. כדי לראות את בע"ח הקטנים מקרוב ניתן ללכוד אותם בעדינות )רק בע"ח שלא מהווים סכנה בכלי שקוף עם מעבר לחמצןלהתבונן, לחקורלצלם ואז לשחררמדריך להגדרת הממצא (פרחיםעציםחרקיםציפורים,

יונקים ועוד...( כדי לקרוא לו בשם ולגלות מה יש בישוב. בפעילות זו אנו מלמדים את הילדים לחקור בעזרת התבוננותשאילת שאלות וחיפוש תשובות וכמובן נותנים להם לחוש פליאה נוכח יופי הבריאה. את הממצאים מומלץ לפרסם בישוב כדי להעלות את המודעות של התושבים לקיים וכמובן לעודד את הילדים והקהילה לשמור על החי והצומחחשוב לציין כי ריסוס צמחיית בר מזיקה מאוד ומוטב לפני הקיץ לקצוץ את צמחיית הבר בחרמש )לאחר הפריחה והבשלת הפרי לזרע).

עשה ואל תעשה:

עשה שימוש באמצעי הגנה: נעלייםכובעמים.

לא תעשה אין לתת לילדים להרים אבנים.

לא תעשה אין לקטוף פרחים

עשה ניתן לאסוף מעט זרעים וליצור בנק זרעים שנזרע לקראת השנה הבאה.

לא תעשה פגיעה בבע"ח

לא תעשה יש להיזהר מבע"ח שיכולים להוות סכנה כמו: נחשעקרבנדל ארסי ועוד...

עשהלפתוח את העיניים ולהתפלא מהגילויים.

 

החל משנת  2012 החלו גני הילדים בשומרון, מודיעין עילית, בית אל, בקעת הירדן וקדומים לערוך תצפיות חקר לגילוי מגוון המינים המקומי שנמצא בסמוך לגני הילדים בישובים. הממצאים שנאספו ע"י ילדי הגנים נאספו ואוגדו למדריך מינים מקומי. הפעילות בוצעה תודות לתמיכה של המשרד להגנת הסביבה במסגרת קול קורא לחינוך.
 

למערכי פעילות בנושא מגוון המינים לחץ כאן

לצפייה במדריך מינים מקומי של השומרון

לצפייה במדריך מינים מקומי של בקעת הירדן

לצפייה במדריך מינים מקומי של מודיעין עילית

לצפייה במדריך מינים מקומי של בית אל